30.8 C
Skopje

Подгответе се за летни температури: Детална прогноза за следните три дена

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ова е најавата на УХМР за денеска во однос на временската прогноза.

Температурите конечно ќе биде во некој стабилизационен сегмент што значи дека на места ќе се искачат и до 27 степени целзиусови.

За попладне во планинските подрачја на северозапад ќе има услови за краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен, а во југоисточните делови југоисточен ветер.

Утре потопло од денес

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен, а попладне југоисточен ветер.

Максималните дневни до 28 степени.

Прогноза за 11.05.2022

Минимална температура: 4°C до 11°C Максимална температура: 20°C до 27°C

Прогноза за 12.05.2022

Минимална температура: 5°C до 11°C Максимална температура: 22°C до 29°

Прогноза за 13.05.2022

Минимална температура: 7°C до 12°C Максимална температура: 23°C до 29°C

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...