15.8 C
Skopje

Петровска почнува консултации за продолжување на трансформација на системот за одбрана

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска ќе одржи средба со претставници на невладините и тинк-тенк организации со што ќе почне широки консултации во процесот на трансформација на системот за одбрана кој продолжува по членство на земјата во НАТО за зајакнување на одбранбените способности во периодот 2022-2031 година, најави Министерството за одбрана.

Целта е преку дијалог со граѓанските организации да се постави основа за користење на ресурсите во креирањето на јавни политики од областа на одбраната, безбедноста и евроатланските интеграции, при тоа да се изгради платформа со претставници на невладините организации и академската заедница.

Од МО истакнуваат дека експертизата, студиите и анализите на невладините здруженија и тинк-танк организациите имаат непроценливо значење за Министерството за одбрана и Армијата во градење на општествениот дискурс и тоа треба да се искористи со остварување на главниот приоритет преку безбедни граѓани до сигурна иднина на државата.

Се очекува учесниците да ги споделат своите видувања и да иницираат проектни активности и механизми за вклучување на нивната експертиза во процесите кои ги спроведува ресорното Министерство.

-Министерството за одбрана посебно ќе се заложи да обезбеди поддршка од одделот за јавна дипломатија и фондот Наука за мир на Северноатлантската алијанса во утврдување на потребите и приоритетните области за кои преку јавните повици може да се обезбеди финансирање од НАТО на проекти за невладините и тинк-тенк организации во зајакнување на граѓанската и цивилна контрола на системот на одбрана и Армијата, борбата против лажните вести, хибридните закани, креирањето на јавни политики за одбраната и друго, инфрмира МО.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...