15.8 C
Skopje

Пашоли: Комитетот за односи меѓу заедниците треба да биде пример за сите граѓани

Комитетот за односи меѓу заедниците е основан во 2002 година и на некој начин тој е директен производ на Охридскиот рамковен договор. Комитетот е постојано тело, се избира од Собранието и правната поставеност и надлежностите произлегуваат од Уставот на Република Северна Македонија, односно амандманот 12. Комитетот во различни периоди, во зависност од динамиката на политичките процеси имал помалку или повеќе активна улога, но овој состав на пратеници и членови на Комитетот преку кој сме дел од конститувната седница во ноември 2020 година мислима да дадеме ново светло на тоа што значи интер-културализам на 21 век и во негување не само во негување на мултиетничката и мултикултурната дизмензија во нашето општество, туку и за промовирање на етички вредности , изјави за Утрински брифинг Арбена Пашоли од ДУИ, претседателка на собранискиот Комитет за односи меѓу заедниците.

-Едни од основните надлешности се прашања кои ги засегаат односите меѓу заедниците. Истите имаат интерес во културата, образованието, личните документи, употреба на јазиците, употреба на симболите. Од кога јас го водам Комитетот, моја замисла, бидејќи доаѓам од град Дебар, кој е мултикултурен град кој е пример за соживот, мислам дека приоритет ни е како Комитет да даваме пример за нашите граѓани. Треба да вложиме енергија и труд меѓусебно да се запознаеме, бидејќи Комитетот се состои од повеќе членови, седум од пратениците Македонци, седум членови од пратениците Албанци и членови кои ги претставуваат заедниците, вели Арбена Пашоли за Утрински брифинг.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...