30.8 C
Skopje

Официјален крај на ловната сезона

Ловната сезона завршува на крајот на јануари. Но, официјалното затворање на ловната сезона се случи овој викенд со организирање ловење во стапица на диви животни. На местото наречено Горица денеска излегоа околу 100 ловџии кои се поделија на групи и го опколија местото, а друга група со потребната опрема ги насочуваа кон стапицата.

Во неделата ловџиите имаа право да ловат само волци и лисици. Но, на местото беа видени и други диви животни како диви свињи, диви мачки и срни, но ловџиите не ги имаа на нишан.

Претседателот на здружението „Еко Фазан“, Кујтим Чодари, рече дека оваа сезона усмртиле 50 свињи а на територија на цело Кичево убиени се 5 волци.

„Денеска здружението „Еко Фазан“ организира заеднички лов со сите групи, каде сите заедно ќе бидеме на еден терен кој го нарекуваме Горица и ќе можат да се ловат само волци и лисици.“, вели Чодари.

Екс претседателот на ова здружение Ќерим Халили рече дека Кичево има добар терен.

„Терените се добри, особено во делот на север на Кичево, погодни се за лов и доста богати со диви животни како диви свињи, волци, лисици, диви мачки и мечки, а во последно време и рисот.“, вели Халили.

Есат Реџепи од Министерството за земјоделство кој учествуваше во ловот, рече дека сè е организирано согласно законот, а истакна дека Кичево е на прво место во Македонија по ловење диви свињи.

„Има многу терени, но овој терен овде на Еко Фазан е многу добар бидејќи ги има сите видови дивеч. И официјално е на прво место во Северна Македонија по убивање диви свињи.“, изјави Реџепи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...