30.8 C
Skopje

Одеса повторно гранатирана, Расте бројот на цивилни жртви во Украина

Тринаесети ден од руската инвазија на Украина.

Клучни настани:

Силни експлозии во пристанишниот град Одеса

Цивилните жртви се зголемуваат додека руските гранатирања продолжуваат

Зеленски: Останувам во Киев без криење и не се плашам од никого

Кулеба потврди: Во четврток ќе се сретнам со Лавров

Украина тврди: Убивме битен руски генерал

Од минута во минута:

09.20 Бела куќа: Бајден се уште нема донесено одлука за забрана за увоз на руска нафта

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, се уште нема донесено конечна одлука за забраната за увоз на руска нафта, соопшти Белата куќа.

09.10 Украински медиуми: Руси пукале во автомобил, во него имало цивили кои загинале

Украински портал на англиски јазик пишува дека руски војници во близина на Киев убиваат доброволци кои им помагаат на прегладнетите животни

09.05 Путин: Нема да ги мобилизираме Русите да се борат во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нема да испраќа регрути и резервисти да се борат во Украина и дека офанзивата ја воделе „професионалци“ кои извршуваат „зададени задачи

09.00 Во Украина започна привремен прекин на огнот за евакуација на цивили

Русија прогласи примирје во 10 часот по московско време за евакуација на цивилите од пет украински градови, вклучувајќи го и главниот град Киев

08.55 За покажаната храброст – Претседателот на Чешка ќе му додели највисоки државни почести на Зеленски

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека ќе му додели највисоки државни почести на украинскиот претседател Володимир Зеленски за неговата храброст во соочувањето со руската инвазија, пренесува Хина

08.50 Украина тврди: Убивме битен руски генерал

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина соопшти дека во Харков е убиен генерал-мајор на руската армија.

08.45 Пентагон: Имаме индиции кои ја потврдуваат приказната дека Путин регрутира странски борци за војната во Украина

Пентагон верува дека рускиот претседател Владимир Путин се обидува да регрутира странски борци за војната против Украина, изјави портпаролот Џон Кирби за Си-Ен-Ен

08.35 Украина: Руската инвазија е многу бавна, па тие прибегнуваат кон психолошка војна и ги кршат правилата на војната

Окупаторите се деморализирани и се повеќе прибегнуваат кон грабежи и ги прекршуваат правилата на меѓународното хуманитарно право за воени конфликти – соопшти украинската армија.

08.25 (Видео)Зеленски: Останувам во Киев без криење и не се плашам од никого

Останувам во Киев. Кај Банкова. Нема криење. И не се плашам од никого. Колку што е потребно за да се победи оваа војна

08.15 Кулеба потврди: Во четврток ќе се сретнам со Лавров

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба потврди дека во четврток планира да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

08.10 Цивилните жртви се зголемуваат додека руските гранатирања продолжуваат

Бројот на цивилни жртви продолжува да расте бидејќи руските воени сили гранатираа различни градови во Украина во текот на ноќта и раните утрински часови, соопшти украинската Државна служба за вонредни состојби (СЕС)

08.00 Силни експлозии во пристанишниот град Одеса

Растат тензиите во Одеса, која е клучна стратешка руска цел

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...