30.8 C
Skopje

„Ова е фер барање“, вели Ќучук за барањето Бугарите да бидат вклучени во македонскиот Устав

Бугарскиот европратеник и известувач за Република Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук денеска во интервју за БТВ истакна дека се осмелува да каже дека Договорот за добрососедство што беше потпишан во 2017 година бил добра причина за започнување на историски тежок разговор.

Според него, истиот мора да даде и перспектива на односите меѓу Македонија и Бугарија.

„Сега малку по малку се вративме на прагматичниот процес наречен 4 + 1. Четирите работи се јасни од почеток, а единството е ново барање, односно Бугарите да бидат вклучени во преамбулата на македонскиот устав. И ова е фер барање“, коментира Кучук.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...