30.8 C
Skopje

Нема позитивен одговор на барањата на Русија на писмкото до НАТО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров потврди дека Москва добила писмен одговор од САД на барањата за проширување на НАТО.

Американската страна го достави документот по неколкунеделни разговори во администрацијата на Бајден.

Лавров информираше дека , нема „позитивен одговор“ на темите за кои Кремљ е најзагрижен.

„Главното прашање е нашата јасна позиција за недозволивоста на натамошното ширење на НАТО на исток и распоредувањето на високо деструктивно оружје што може да ја загрози територијата на Руската Федерација“, објасни Лавров.

Документот што го вети американскиот државен секретар Ентони Блинкен по минатонеделните разговори во Швајцарија не успеа да ги реши дилемите на Русија.

„Важно е кога нашите западни колеги реагираат на нашите предлози, тие секогаш да повикуваат на примена на договорените принципи во евроатлантскиот контекст. Веднаш велат дека тоа значи дека НАТО има право да се шири и дека ниту една земја нема право да го забрани тоа“, рече Лавров.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, вели дека Русија сега размислува да испрати свој одговор – а каков ќе биде ќе зависи од одлуката на претседателот Владимир Путин.

Барањата на руската страна не се целосно земени предвид од Вашингтон и од воениот блок предводен од САД, предупреди Песков.

„Изгледите за понатамошен дијалог постојат и секогаш треба да постојат. Тоа е во наш интерес и во интерес на Американците. Но, што се однесува до суштинскиот дијалог за нацрт-документите, има прашања од друга природа, , додаде Песков.
Москва бараше НАТО да се обврзе да не се шири во Украина и другите поранешни советски републики и да не распоредува оружје на тие територии. Исто така, Москва побара алијансата да се врати на границите од 1979 година.

На прашањето што значи тоа за Бугарија и Романија, кои се приклучија на НАТО по 1997 година, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на прес-конференција на 21 јануари рече дека Русија бара целата странска опрема и војници да се повлечат од тие земји.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...