30.8 C
Skopje

НАТО: Не сме во војна со Русија

НАТО не е во војна со Русија, изјави помошник генералниот секретар на НАТО Камил Гранд.

Според алијансата, тие сакаат да избегнат ескалација на конфликтот.

„НАТО не е во војна со Русија и сака да го избегне ризикот од ескалација во овој конфликт. Мислам дека треба да им помогнеме на Украинците колку што е можно, но да не се вклучиме во овој конфликт“, рече таа.

Гранд исто така изјави дека НАТО ја повикува Русија да ги прекине непријателствата и да ги повлече своите војници од Украина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...