30.8 C
Skopje

Министерот Сали оствари средба со германската амбасадорка, Анке Холштајн

Продолжува поддршката од германската амбасада во справување со ковид кризата и останатите здравствените предизвици.Ова беа дел од темите на денешната средба со германската амбасадорка во нашата држава, Анке Холштајн, на која посебно се заблагодарив за нејзиниот личен ангажман и поддршката која ја имаме од Германија за здравствениот сектор од почеток на ковид кризата. Во рамки на програмата мали проекти за помош, на Клиниката за инфективни болести, КАРИЛ и Клиниката за неврохирургија е обезбедена медицинска опрема, како и лична заштитна опрема за здравствените работници во вредност од два ипол милиони денари. Исто така со поддршка од германската амбасада беа обезбедени 72 илјади брзи антигенски тестови,а целиот изминат период директно беа вклучени со техничка помош во активностите со цел успешно справување со кризата.
Се договоривме оваа соработка да продолжи, како во справување со предизвиците од пандемијата така и останатите сегменти и денешната средба е чекор напред кон натамошно унапредување на здравствениот систем.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...