21.8 C
Skopje

Медведев: Мора да се преговара за да се избегне војна

Процесот на преговори за безбедносните гаранции е единствениот начин за решавање на актуелната ситуација, а за да се избегне војна мора да преговарате, изјави денеска потпретседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев.

– Не смее да има војна на кој било начин, никој не бара да започне војна и мора да се направи се за да се избегне каква било војна, истакна Медведев за руските медиуми.

Во таа смисла, тој нагласи дека најважна и „единствена опција е да се преговара за безбедносните гаранции, вклучително и политички и дипломатски средства“, како и користење на принципот на неделивост на безбедноста во меѓусебните односи, кој е вклучен во сите европски и меѓународни фундаментални документи.

Медведев, сепак, посочи дека има луѓе кои заработуваат на тензии и приказни за воено сценарио.

Зборувајќи за документите за безбедносните гаранции што Москва ги побара од САД и НАТО, Медведев истакна дека тие документи се многу конкретни и ја одразуваат загриженоста на официјална Москва.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...