15.8 C
Skopje

Маричиќ: Направивме и повеќе од што се очекуваше, сега е време на ЕУ

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бојан Маричиќ смета дека тековната агресија на Русија над Украина јасно покажала колку е важно да се заврши обединувањето на европскиот континент, да се направи посилен и поотпорен на какви било сегашни или идни закани.

Тој во изјава за „Фокус“ вели дека сега е вистински моментум, за време на француското претседателство, да се обидеме да направиме сериозен напредок и решение.

Особено сега после реизборот на претседателот Макрон, кој се залага за напредок на евроинтеграциите на Западен Балкан. Особено по воведувањето на новата методологија.
Истовремено, тесно и интензивно работиме со нашиот сосед Бугарија за изнаоѓање заемно прифатливо решение за отворените прашања. Ние го направивме нашиот дел, направивме и повеќе отколку што се очекуваше досега, сега е време ЕУ да го направи својот чекор напред, вели Маричиќ во изјавата за „Фокус“.

Во однос на случувањата со отворањето на Бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“, Маричиќ смета дека дијалогот останува на високо ниво и покрај неодамнешните случувања кои разбудија различни чувства кај граѓаните.

Овие случувања несомнено имаат намера да ги стават на испит односите на двете земји и народи и да го отежнат процесот на преговори. Јас лично мислам дека траекторијата на движење која ја воспоставивме со новиот пристап со владата на Бугарија е таа што може да нè доведе до некаков успех.
Она што се случи во Битола е пречка на тој пат кој го градиме и не беше чекор во вистинска насока во задржувањето на новата атмосфера која ја имаме со Бугарија, со цел да се нарушат пријателските и добрососедските односите кои ги градиме, вели Маричиќ.

Сепак, најважно е дали Владата сега, како рационална, прогресивна проевропска Влада, ќе продолжи да ги нормализира односите или ќе дозволи да преовлада радикалниот национализам, смета вицепремиерот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...