15.8 C
Skopje

Малечок голем херој: Дете побегна само од Украина, со пасошот во кеса и телефонски број испишан на рака

Словачката полиција на својот Фејсбук профил ја раскажа приказната за 11-годишно момче од Запорожје, кој, бегајќи од војната, поминал граница и во Словачка пристигнал без никаква придружба.

„Со една кеса, пасош, и телефонски број испишан на рака дојде потполно сам зошто родителите морале да останат во Украина, напиша словачката полиција на Фејсбук.

Волонтерите кои се погрижија за него, го однеле на топло и безбедно место и му обезбедиле храна и пијалокот кои му требаат за да го продолжи патот.

„Сите ги плени со својата насмевка, бестрашност и одлучност, достоен за вистински херој“, напишаа тие.

Роднините на момчето подоцна дошле по него и тоа благодарение на бројот испишан на неговата рака.

Словачката полиција соопшти дека во последните 24 часа примиле 14.202 лица на граничните премини на влез од Украина. Вкупниот број на примени лица кои влегуваат на граничните премини од украинската територија кај Словачка од избувнувањето на конфликтот до 06.00 часот денеска изнесува 128.170.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...