30.8 C
Skopje

Луѓето на Путин – во кого најмногу верува, а кого го слуша?

Рускиот претседател околу себе собра круг на блиски и лојални луѓе, но дали тие влијаеја на неговата одлука да започне специјална операција во Украина?
Рускиот претседател Владимир Путин ја предводеше руската армија во специјална операција во Украина, која се заканува да ја уништи економијата на неговата земја.

Ретко изгледаше поизолирано отколку за време на две неодамнешни појавувања со најблискиот круг, каде што седеше на растојание од најблиските советници.

Како врховен командант, крајната одговорност за специјалната операција на руската армија е кај него, но тој отсекогаш се потпирал на длабоко лојална придружба, од која многумина ја започнале својата кариера во руските безбедносни служби.

Прашањето е кому му го привлекува вниманието во можеби најкобниот момент од неговото претседателствување.

Тоа е неговиот долгогодишен комесар Сергеј Шојгу, кој ја повтори линијата на Путин за демилитаризација на Украина и заштита на Русија од таканаречената воена закана од Западот. Тој е човек кој отишол на лов и риболов со претседателот во Сибир, а во минатото го гледале како потенцијален наследник. Меѓутоа, на една неодамнешна фотографија се гледа како седи на крајот од голема маса, подалеку од шефот на вооружените сили, а прашање е колку тој овде би можел да го привлече вниманието на Путин.

Тој беше заслужен за воената окупација на Крим во 2014 година. Тој исто така беше одговорен за воената разузнавачка агенција ГРУ, обвинета за две труења со нервен агенс – смртоносен напад во Солсбери во 2018 година и речиси фатален напад врз опозицискиот лидер Алексеј Навални во Сибир во 2020 година.

Рускиот експерт за безбедност и писател Андреј Солдатов смета дека министерот за одбрана е сепак највлијателниот глас што го слуша претседателот.

„ Шојгу не е одговорен само за армијата, тој е делумно одговорен и за идеологијата, а во Русија идеологијата главно се занимава со историјата и тој го контролира наративот“ рече Солдатов.

Валери Герасимов, началник на Генералштабот на руските вооружени сили

Како началник на Генералштабот, неговата работа беше да ја нападне Украина и брзо да ја заврши работата, а со оглед на тоа дека операцијата трае веќе осум дена, тој изгледа не ја исполнил својата задача. Тој одигра голема улога во воената кампања на Владимир Путин откако командуваше со армијата во чеченската војна во 1999 година и беше на чело на военото планирање за Украина, надгледувајќи ги воените вежби во Белорусија минатиот месец. Опишан од рускиот специјалист Марк Галеоти како ненасмеан, Герасимов одигра клучна улога во воената кампања за анексија на Крим. Некои извештаи сугерираат дека тој сега е настрана поради застојот во специјалната операција во Украина и наводниот низок морал меѓу руските трупи.

Николај Патрушев, секретар за национална безбедност

„ Николај Патрушев смета дека Западот со години се обидува да ја заземе Русија“ изјави Бен Нобл, професор по руска политика во Лондон.

Тој е еден од тројцата лојални луѓе на Путин кои служат со него од 1970-тите во Санкт Петербург, кога вториот по големина град во Русија беше познат како Ленинград. Другите двајца верни другари на Путин се шефот на службата за безбедност Александар Бортников и шефот на надворешната разузнавачка служба Сергеј Нарушкин.

Малкумина имаат толку големо влијание врз претседателот како Николај Патрушев. Не само што работеше со него во старата КГБ за време на комунистичката ера, туку го замени како шеф на организацијата што ја наследи КГБ, ФСБ, од 1999 до 2008 година.

Александар Бортников, шеф на Службата за безбедност (ФСБ)

Набљудувачите на Кремљ велат дека претседателот повеќе им верува на информациите кои ги добива од безбедносните служби отколку од било кој друг извор, а Александар Бортников се смета за дел од најтесниот круг на Путин.

Сергеј Нарушкин, директор на Службата за надворешно разузнавање (СВР)

Сергеј Нарушкин е третиот човек од Ленинградската КГБ и тој беше покрај Путин во поголемиот дел од својата кариера. Шефот на разузнавачката служба на барање да ја процени ситуацијата бил вознемирен и му ги збунил ставовите, за претседателот да му каже: „Не зборуваме за тоа“. Нарушкин долго време беше во сенка на Путин, во Санкт Петербург во 1990-те, во кабинетот на Путин во 2004 година за на крајот да стане претседател на парламентот. Сепак, тој го води и Руското историско друштво и се покажал многу важен во обезбедувањето идеолошка основа за претседателот за неговите постапки.

Сергеј Лавров, министер за надворешни работи

Тој е врвен руски дипломат 18 години, претставувајќи го случајот на Русија пред светот дури и ако се смета дека тој не игра голема улога во одлучувањето. Сергеј Лавров (71) е уште еден доказ дека Владимир Путин многу се потпира на луѓето од своето минато. Долго време беше на маргините по прашањето за се што се однесува на Украина и се залагаше за понатамошни дипломатски разговори за Украина, а рускиот претседател одлучи да го игнорира. Додека пред неколку дена преку видео врска се обидуваше да ја оправда руската акција во Украина, голем број дипломати во Советот за човекови права на ОН одбија да го сослушаат и ја напуштија седницата.

Валентина Матвијенко, претседател на Советот на федерацијата

Ретка женска фигура во кругот на Путин, таа го надгледуваше гласањето на Горниот дом за одбележување на распоредувањето на руските сили во странство, отворајќи го патот за специјална операција. Матвијенко е уште една лојална личност на Путин од Санкт Петербург, која и помогна да ја преброди анексијата на Крим во 2014 година.

Виктор Золотов, командант на Националната гарда

Поранешен телохранител на претседателот, сега раководи со руската национална гарда Росгардија, која Путин ја формираше пред шест години како вид на лична армија. Откако го избрал својот личен телохранител да го води, тој се уверил во неговата лојалност, а Виктор Золотов го зголемил бројот на чувари на 400.000 регистрирани.

Премиерот Михаил Мишустин има незавидна задача да ја спаси економијата, но за војната нема многу зборови.

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин и шефот на државниот нафтен гигант Роснефт, Игор Сечин се исто така блиски до претседателот, според политичкиот аналитичар Евгениј Минченко.

Браќата милијардери Борис и Аркадиј Ротенберг, кои се пријатели од детството на претседателот, исто така се долго време блиски луѓе од доверба. Во 2020 година списанието Форбс ги прогласи за најбогато семејство во Русија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...