30.8 C
Skopje

Лукашенко: Подготвен сум прв да тргнам во војна

Белорускиот претседател Александар Лукашенко рече денеска дека е подготвен прв да тргне во војна ако треба да се заштити татковината.

Тој состојбата во Европа ја нарече „военоподбуцнувачка психоза“, а Белорусија, како што рече е во епицентарот на овие настани, пренесува Интерфакс.

Лукашенко објасни дека во текот на заедничките воени вежби на Русија и Белорусија се обидел на новинарите да им доближи колку војната е ужасна и до какви ужасни може да доведе.

-Токму на крајот на воените вежби беше страшно – силен дожд, лапавица, ужасен ветер. Сите се смрзнаа, стоеја, се тресеа. Помислав дека со новинарите ќе зборувам подолго за да почувствуваат како е да се живее во непријатни услови на кои не сме навикнале. Ги прашав дали сфатиле колку е војната застрашувачка и дека може да биде полошо од сега, наведе белорускиот претседател.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...