30.8 C
Skopje

Лукаревска: Ја интезивираме соработката со UNDP

На онлајн состанокот разговаравме за проектот за трансферни цени. Во изминатиот период под покровителство на UNDP даночните инспектори од колегите од Словачката даночна администрација добија практични насоки во однос на анализа на извештаите за трансферни цени.

Согласно акциониот план работната група ги продолжува активностите поврзани со градење на капацитети за контрола на трансферни цени, обука и специјализација на инспектори, анализа на податоци од даночни пријави и годишна сметка и подготовка на законски измени согласно позитивните примери на европските земји.

Се зборуваше и за можноста UNDP да даде поддршка и за други активности на УЈП во дел на градење на капацитети и области каде ќе се создаде потреба.Истото ќе се регулира преку склучување на Меморандум за соработка.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...