30.8 C
Skopje

Ковачевски: Ефикасноста на дело, реализирани одлуките за енергетската криза, минималната плата и училишната година

Уште во првите денови од мандатот, оваа Влада покажа ефикасност на дело и спроведе конкретни чекори што значат надминување на предизвиците од актуелните кризи, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „200“ на Телевизија Алсат.

“И во моето експозе кажав дека јас не барам ниту грејс период ниту 100 дена и ако видите уште првиот ден имавме две седници на влада каде на првата донесовме одлука за преземање на управувањето со БЕГ и заради таа одлука имаме сега непречено снабдување со топлинска енергија во Скопје. Потоа на втората седница донесовме одлуки за справување со енергетската криза и трето, одржавме кризен штаб на кој што донесовме одлуки во однос на отпочнувањето на школската година. Гледате дека сите три одлуки беа донесени и спроведени“ истакна Ковачевски.

Претседателот Ковачевски посочи дека оваа Влада својот легитимитет го црпи од резултатите на изборите од 2020 година и дека она што е значајно во однос на функционирањето на владата, е дека таа се заснова на програмски принципи и сите заложби на коалиционите партнери се вградени во програмата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...