30.8 C
Skopje

Кина ќе обезбеди хуманитарна помош за Украина, односите со Русија се „цврста карпа“

Кинескиот Црвен крст ќе обезбеди хуманитарна помош за Украина „што е можно поскоро“, рече министерот за надворешни работи Ванг Ји во понеделникот, пофалувајќи го пријателството на неговата земја со Русија како „цврста карпа“.

Кина одби да го осуди рускиот напад врз Украина или да го нарече инвазија, додека бара од западните земји да ги почитуваат руските „легитимни безбедносни грижи“.

Ванг рече дека причините за „ситуацијата во Украина“ се „комплексни“ и не се случиле преку ноќ, истакнувајќи, користејќи традиционален кинески израз, дека „три слоја мраз не се формираат во еден ден“.

„Решавањето на сложените проблеми бара смиреност и рационалност, наместо да се долева масло на огнот и да се интензивираат противречностите“, рече тој на прес-конференција на маргините на годишниот состанок на кинескиот парламент.

Кина веќе направи „некои работи“ за промовирање на мировните разговори и цело време беше во контакт со сите страни, додаде тој.

„Кина е подготвена да продолжи да игра конструктивна улога во притисокот за мир и промовирање на разговорите и е подготвена да работи со меѓународната заедница за да го спроведе неопходното посредување кога е потребно.

“Кина е подготвена да продолжи да прави сопствени напори за решавање на хуманитарната криза и Црвениот крст на земјата „што е можно поскоро“ ќе обезбеди серија помош за Украина, рече Ванг, без да наведе детали.“

Тоа беше прв пат земјата да објави ваква помош.

-Кина предлага „хуманитарната акција“ да мора да ги почитува принципите на неутралност и непристрасност, а хуманитарните прашања не треба да се политизираат, додаде тој.

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг неколку часа пред почетокот на Зимските олимписки игри минатиот месец во Пекинг и тие потпишаа широко стратешко партнерство насочено кон спротивставување на влијанието на САД и рече дека нема да имаат „забранети“ области на соработка“.

Ванг рече дека пријателството меѓу Кина и Русија е „цврста карпа“ и дека изгледите за соработка се светли.

„Без разлика колку е злобна меѓународната ситуација, и Кина и Русија ќе ја задржат својата стратешка определба и континуирано ќе го туркаат напред сеопфатното стратешко партнерство на координација во новата ера“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...