19.8 C
Skopje

Кик-боксерите на Куманово ќе учествуваат на Европскиот куп

Кик боксерите на клубот Куманово 2006 претстојниот викенд ќе земат учество на Европскиот куп кој ќе се одржи во краљево, Рпублик Србија, а во организација на Кик-бокс федерација на Србија.

Куманово ќе го претставуваат кик-боксерите Лука Велковски, Јосиф Илиевски и Јован Димовски.

– Се работи за квалитетен турнир,ние сме секогаш подготвени за вакви турнири и предизвици и очекувам добри резултати. Од Лука Велковски очекуваме медал бидејќи беше државен првак на последното одржавно Државно првенство, но и од останатите очекуваме добар пласман, изјави тренерот Сашо Илиевски кој ќе ги предводи на турнирот.

Инаку станува збор за силен турнир кој се одржува според календарот на WAKO светската кик-бокс организација и на кој учество ќе земат голем број натпреварувачи од Македонија и од другите европските држави.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...