15.8 C
Skopje

Калевска – Ванчева: Непримерно е во 21ви век да некој некому му поставува услови за идентитет

Снежана Калевска – Ванчева од СДСМ во емисијата 24 анализа рече дека отстапките кои се нормални во ијалог нни случајно не може да значат она што Бугарија го бара од нас.

– Црвените линии се јасно исцртани. Донесовме заедничка резолуција и она што значи чепкање во идентитетот, јазикот. Непримерно е во 21ви век да некој некому му поставува такви услови, а тоа се основните постулати на кои почива европскиот договор. – рече Калевска – Ванчева.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...