30.8 C
Skopje

Како е отруен Јушченко: Жена ми ме бакна и почувствува вкус на метал

Заканите кои претседателот на Украина, Володимир Зеленски ги доби од Русија, потсетуваат на случајот со последниот проевропски украински претседател Виктор Јушченко, кој пред 18 години беше отруен на деловна вечера за време на претседателската кампања.

Во септември 2004 година, за време на претседателската кампања, на Јушченко му се слоши додека беше на службено патување во Австрија и итно беше префрлен во болница во Виена. Тој страдаше од цревни проблеми, болки по целото тело, а тенот му стана сиво-жолт. По опсежно истражување, подоцна објави „Њујорк Тајмс“, тестовите потврдија дека Јушченко бил отруен со диоксин, отров што содржи портокалов агенс што го користела американската војска во војната во Виетнам.

Интересно е што до денес нема одговор на прашањето кој и како го отрул Јушченко, но најосомничена била вечерата на која претседателскиот кандидат, пред да се разболи, бил со украински функционери поврзани со руската влада. Јушченко и неговото семејство веруваат дека тој бил отруен од Москва затоа што се обидел да ја приближи Украина до Европа.

„ Не се сомневам дека Русија е одговорна за тој напад“. Поранешната прва дама Катарина се согласи, велејќи дека тоа не може да биде случајност.

Јушченко зборуваше подетално за настанот во интервју за Би-Би-Си во април 2018 година. Во разговор со новинарот ја спомена и вечерата за која се сомневале дека е отровна.

„ Бев со тогашниот шеф на украинската служба за безбедност и неговиот заменик на вечера. Кога дојдов дома таа вечер и ја бакнав сопругата, а таа ми рече: „Твоите усни имаат вкус на метал“, се сеќава Јушченко, додавајќи дека подоцнежна истрага покажала дека отровот му бил вбризган во оризот.

Најлошото дојде неколку дена подоцна, за време на неговото патување во Австрија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...