14.8 C
Skopje

Каква порака ќе донесе денеска во Скопје Карен Донфрид

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид денес ќе биде во посета на Скопје.

Според најавите Карен ќе има средби со високи претставници од Владата на која ќе ја соопшти силната подршка која САД ја даваат на Македонија за преговорите со ЕУ.

Од Скопје, Донфрид ќе се упати за Тирана, додека вчера пак престојуваше во посета на БиХ.

За време на средбата со членовите на Претседателството на БиХ, помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид укажала на обврската на политичките лидери во земјата да обезбедат навремени, слободни и фер избори.

Американската амбасада во БиХ соопшти дека Донфрид посочила дека сите политички лидери во земјата „се должни да се стремат кон помирување и градење консензус преку дијалог и да го обезбедат демократското право на граѓаните на навремени, слободни и фер избори“.

„САД се посветени на суверенитетот, територијалниот интегритет и мултиетничкиот карактер на БиХ. „Ќе ги сметаме за одговорни актерите кои ја поткопуваат евроатлантската перспектива на БиХ, преку коруптивни или дестабилизирачки акти“, рече Донфрид, објави американската амбасада во БиХ на Твитер.

Донфрид заедно со американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар е во петдневната посета на регионот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...