17.8 C
Skopje

Илјадници евакуирани поради пожар во фабрика за вештачко ѓубриво во Северна Каролина

Околу 6.500 луѓе се евакуирани од своите домови во градот Винстон-Салем, затвореници од блискиот затвор и студенти од кампус, откако избувна пожар во фабрика за вештачко ѓубриво.

Причината за пожарот не е позната, но властите предупредија на зголемена закана, бидејќи во фабриката има од 300 до 600 тони амониум нитрат.

Досега се евакуирани речиси 2.500 домови, како и 220 затвореници од затворот Форсајт и студенти од кампусот на Универзитетот Вејк Форест.

Универзитетот ја откажа денешната настава и отвори уште три кампуси за да ги заштити студентите.

Затворениците биле префрлени во поправен дом во Тејлорсвил, додека градот отворил објект на саемот во Винстон-Салем, каде што се засолниле евакуираните граѓани.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...