30.8 C
Skopje

Израел истрела ракети врз цели во Сирија

Израел истрела неколку проектили на позиции во сириската погранична провинција Кунеитра, а во нападот е предизвикана „материјална штета“, се вели во денешното соопштение на сириската армија.

Во соопштението се прецизира дека ракетите биле лансирани синоќа од Голанската висорамнина, од другата страна на тампон зоната под контрола на ОН и не се наведени детали за позициите кои биле погодени, додека израелската армија не го објави нападот, пренесува Ројтерс.

Израел има чести напади на ирански цели во Сирија, каде силите поддржани од Техеран, вклучително и либанскиот Хезболах, беа распоредени во изминатата деценија за да го поддржат претседателот Башар ал Асад против бунтовниците кои се обидуваат да му стават крај на 50-годишното владеење на неговото семејство, пренесува Ројтерс.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...