30.8 C
Skopje

Зеленски се обрати пред германскиот парламент: Повторно имаме ѕид во Европа но не е Берлинскиот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на пратениците во германскиот парламент и не штедеше критики.

Тој се приклучи преку видео врската на почетокот на седницата на парламентот.

Пратениците го поздравија со силен аплауз.

– Ѕидот се враќа среде Европа, со секоја фрлена бомба врз Украина, со секоја неодлучна одлука за мир – рече Зеленски.

– Ви се обраќам во име на сите Украинци. Мариуполчани со денови живееја без храна, без вода, без поддршка. Руските војници гледаа сè само како цел – рече тој.

Зеленски се осврна и на нападите врз театарот.

– Русија не дозволува никаква хуманитарна стока. Бомбардирањето трае веќе петти ден, па помош не може да помине. Германија може да го види сето ова – рече тој.

Тој повика на воздушен транспорт до Украина.

– По 80 години Украина повторно се врти кон Германија. Уште еден обид за уништување на украинскиот народ – рече Зеленски.

Во својот говор тој им се обрати на пратениците.

– Секоја година политичарите повторуваат „Никогаш повеќе“. Сега гледаме дека тие зборови не вредат ништо. „Во Европа се уништуваат луѓе“, рече Зеленски.

Тој ја повика Германија да обезбеди силна поддршка за Украина.

„Се чини дека овие санкции не се доволни за да се запре оваа војна“, додаде тој.

Тој додаде дека илјадници луѓе загинале во првите три недели од војната и рече дека тој зборува „во име на војниците кои ги бранат вредностите за кои често се зборува низ Европа“.

– Претседателот на САД, Роналд Реган, еднаш рече: „Господине Горбачов, урнете го овој ѕид“. Апелирам до тебе, драг канцеларе Шолц, да го уништиш овој ѕид. Дајте ѝ го на Германија лидерството кое Германија го заслужува. Така, твоите потомци ќе се гордеат со тебе. Поддржете го мирот, поддржете ја Украина. Стоп за оваа војна – рече тој.

Билд претходно објави дека се очекува Зеленски да побара дополнителна помош од Германија – финансиска и оружје.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...