30.8 C
Skopje

За утре најавен протестен марш во Скопје против руската инвазија во Украина

Здружението на Украинците во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“ за  утре, 6 март 2022 година (недела), организира протестен марш во знак на протест на Украинците против руската инвазија во Украина.

Воедно, од здружението ги повикуваат сите слободољубиви граѓанки и граѓани да се приклучат на протестот i да го изразат својот револт против војната и безграничната суровост од страната на Русија кон Украина. Собирoт ќе биде кај споменикот „Воинот на коњ“ на Плоштадот Македонија  во 14.00 часот“.

Воедно Ве информираме дека хуманитарната помош за Украина ќе се собира и на Плоштадот Македонија секој ден во поставен шатор.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...