15.8 C
Skopje

Данска екпресно ја поздрави одлуката на Финска за членство во НАТО

Данска денеска ја поздрави веста на финското раководство за брз прием на земјата во НАТО, јави ДПА.

„Данска, се разбира, топло ќе ја пречека Финска во НАТО“, пишува во изјава на премиерката Мете Фредериксен на Твитер.

Таа додаде дека со пристапувањето на Финска, ќе се зајакне НАТО и заедничката безбедност. Се додава и оти Данска ќе направи се што може за да се обезбеди брз процес на прием, откако ќе биде поднесена формалната апликација за членство.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...