15.8 C
Skopje

Груби: Силно ја осудуваме одлуката на Русија, се превземаат сите чекори за заштита на безбедноста и сигурноста на нашата земја

„Силно ја осудуваме одлуката на Русија за признавање на украинските региони Донецк и Луганск како самонаречени “Народни Републики Донецк и Луганск”. Ваквиот чин е директен напад врз територијалниот суверенитет и интегритет на Украина и кршење на договорите од Минск и меѓународното право, одлуките на Советот на ООН од 2015 на кои е обврзана и Русија, вели првиот вицепремиер, Артан Груби, за ЦИВИЛ Медиа.

Тој додава дека Северна Македонија го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во меѓународно признатите граници.

„Северна Македонија како и останатите НАТО сојузници се приклучува на повикот за враќање на Русија на решавање на конфликтот преку мирен и дипломатски пат.

Треба да се каже во политичкиот дел дека будно се следат работите, од домашни институции и од НАТО, и дека се превземаат сите чекори за заштита на безбедноста и сигурноста.

Дека е можно да има негативни ефекти и последици, како што има од секој конфликт, и дека баш затоа се инсистира на дипломатски дијалог и мирно решавање на кризата. Но, и дека се прават сите припреми и подготовки да се заштити безбедноста и стабилноста на нашата земја и нашиот регион.

Многу е корисно во нашиот регион речиси сите наши соседи и држави во поширокиот регион се членки на НАТО и со нив сме во дневна комуникација и координација, и правиме заеднички напори во интерес на нашата колективна безбедност и заштита“, вели министерот за Политички систем и односи меѓу заедниците.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...