30.8 C
Skopje

Груби оствари средба со в.д шефот на американската амбасада Ерик Мејер, заедно разговараа за Коридорот 8

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби денеска оствари средба со вршителот на должноста шеф на американската мисија, г-дин Ерик Мејер.

На оваа средба Груби и Мејер разговараа за проектот Коридорот 8 и 10Д како и за најновите случувања во насока на почетокот на работата на овој проект.

Дискусијата за важноста на овие проекти не само за земјата туку и за целиот регион направи целата Влада да се посвети за нивна брза и квалитетна реализација.

Процесот е веќе пред избор на консултант за финансиската трансакција и се очекува во следните неколку дена изборот да биде завршен и да продолжи понатаму.

Управниот комитет на Владата формираше 3 тима со конкретни задачи за експропријација, преговори и реализација на проектот, додека консултантот за финансиска трансакција и надзор ќе треба да преговара со Бехтел Енка и во рок од 21 ден да склучи договор кој потоа ќе биде испратен прво до Комитетот, а потоа до Владата за потврда.

Очекуваме во текот на оваа лето да започне изградбата и да се постави камен-темелникот, истакна на оваа средба првиот вицепремиер г-дин Груби.

Двајцата соговорници разговараа и за политичката состојба во земјата и регионот, како и за спорот со Бугарија, за изнаоѓањето решение за давање зелено светло и одржување на првата меѓу владина конференција.

Груби уште еднаш му ја пренесе пораката на г-дин Мејер, му кажа дека европската интеграција е од големо значење за Република Северна Македонија поради околностите во кои се наоѓа целиот свет во моментов.

Исто така на оваа средба Груби ги поздрави посетите на високите американски претставници како една голема поддршка за нашата земја на патот кон големото европско семејство и воспоставувањето на стратешкиот дијалог на нашата земја со Соединетите Американски Држави.

(Сликата е од архивот)

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...