30.8 C
Skopje

Втор ден Минхенска безбедносна конференција, Османи на средби со министрите за надворешни работи на Холандија, Исланд и Јордан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре во рамките на 58-та Минхенска безбедносна конференција ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Кралството Холандија, Вопке Хоекстра, а ќе се оствари средба и со министерот за надворешни работи на Исланд, Тордис Колбрун Рејкфорд Гилфадотир, како и со Ајман Сафади, заменик премиер и министер за надворешни работи на Јордан.

Османи ќе има состаноци и со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел и со баварската државна министерка за европски прашања и меѓународни односи во покраинската канцеларија на Баварија, Мелани Хумл, како дел од активностите на владината делегација, предводена од премимерот Ковачевски.

Во програмата на министерот се предвидени и средби со Дејмон Вилсон, претседател на Националниот фонд за демократија на САД и со поранешниот генерален секретар на НАТО и висок претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана.

Во текот на денот министерот Османи, ќе има и свое излагање на специјален настан организиран од сојузната министерка на Германија, Аналена Баербок, поветена на земјите од Западен Балкан, на која се очекува да присуствуваат повеќете министри за надворешни на овој регион.

Посетата на Минхен, Османи ќе ја искористи и да го посети Генералниот конзулат на Северна Македонија, каде што ќе има можност да се сретне со претставници од нашата дијаспора и на некои од нив да им врачи патни исправи, издадени од базната станица која е поставена во овој конзулат.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...