15.8 C
Skopje

Времето денес и во следните три дена

Метеоролозите за денес најавуваат прилично сончево и топло време.

Нестабилно време се олекува пак попладнето кое на места ќе биде проследено со краткотраен пороен дожд, но и грмежи и силен ветер.

Макдималните дневни температури денес ќе достигнат 27 степени Целзиусови.

Времето утре:

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. УВ=7

Прогноза за 12.05.2022

Минимална температура: 4°C до 11°C Максимална температура: 22°C до 29°C УВ=8

Прогноза за 13.05.2022

Минимална температура: 6°C до 12°C Максимална температура: 23°C до 29°C УВ=7

Прогноза за 14.05.2022

Минимална температура: 7°C до 13°C Максимална температура: 19°C до 27°C УВ=7

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...