15.8 C
Skopje

Во Австрија отворена истрага – се проверува зошто не паднале цените на горивата

Австриската управа за конкуренција (BWB) денеска објави дека покренала истрага за малопродажните цени на горивата, која ќе вклучува анализа на движењето на цените во соседните земји, како Словенија и Унгарија. Истрагата треба помеѓу другите актуелни случувања, да ја утврди причината за сегашните цени и недостатоци или ограничената конкуренција, се вели во соопштението на BWB.

Во австриската јавност растат критиките за континуираните високи цени на горивата и покрај падот на цената на нафтата на меѓународните пазари минатата недела. BWB ќе ги анализира цените и маржите на бензинските пумпи и ќе утврди дали се во согласност со прописите за конкуренција, а истрагата ќе ги вклучи и рафинериите, велат од таму.

„ Важни елементи на системската анализа ќе бидат движењата на цената на суровата нафта, цените, трошоците и обемот на рафинериското производство и нивото на цените и циклусите на цените на бензинските пумпи“, информираат од компанијата.

Ќе се земе предвид и состојбата во „некои соседни земји“, истакнувајќи дека, поради замрзнувањето на цените во Словенија и Унгарија, треба да се очекуваат различен притисок на конкуренцијата и промени на цените во пограничните региони.

BWB започна слична истрага во овој сектор во 2011 година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...