30.8 C
Skopje

Винисиус постигна гол и танцуваше пред расистичките фанови, Бензема ја докрајчи Мајорка

Реал Мадрид продолжи да импресионира во домашното првенство и оствари нова победа во Ла Лига, овојпат на гостувањето на Палма де Мајорка.

Домашната Мајорка успеа да одолее во првото полувреме и на моменти ги фрустираше фудбалерите на Карло Анчелоти, кои понесени по минатонеделната еуфорија со ПСЖ, повторно головите ги постигнаа во вториот дел.

Винисиус Жуниор беше жртва на еден ужасен старт и на расистички пораки од дел од гледалиштето на стадионот, па поради провокациите, реши да танцува пред несовесните навивачи во моментите кога погоди за 0:1.

Голот на Бразилецот го отвори натпреварот и Мајорка тргна по израмнување, но во таква ситуација, одново до израз дојде класата на Карим Бензема.

Французинот најпрво погоди од пенал за 0:2, а потоа со одличен гол со глава ги постави конечните 0:3 за потврда на новата победа на апсолутниот фаворит за титулата во Примера.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...