15.8 C
Skopje

Вајналдум го напушти Париз, се враќа Премиер лигата

Жоржињо Вајналдум направи грешка кога реши да го напушти Ливерпул и да се пресели во ПСЖ. Холанѓанецот, како слободен играч пристигна во Париз како големо засилување. Девет месеци по трансферот тој се подготвува да се врати во Премиер лигата.

31-годишникот беше еден од носителите на играта на Ливерпул. Во ПСЖ не успеа да се наметне. Ретко добива шанса да започне некој натпревар, а и кога ќе се случи тоа, тој е далеку од потребното ниво.

Поразителна е неговата статистика на мечот со Ница. Како централен играч од редот за врска, за 90.минути Вајналдум имал само 28 допири со топката. Повеќе од него топката во нозете ја има дури и голманот Кејлор Навас.

Англиските медиуми тврдат дека Вајналдум ќе се врати во Англија. Според овие извори, Астон Вила се подготвени да издвојат 25.000.000 евра за Холанѓанецот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...