30.8 C
Skopje

Бомгартнер: На официјален Париз ќе му биде чест да се одржи првата меѓувладина конференција за време на француското претседавање

Информација за програмата и приоритетите на француското претседателство со советот на Европската унија се една од точките на денешната седница на македонската влада.

На официјален Париз ќе му биде чест да се  одржи првата меѓувладина конференција на Македонија со ЕУ за време на француското претседавање во овие шест месеци – порача францускиот амбасадор Сирил Момгартнер..тој гледа напредок и интензивирање на разговорите помеѓу скопје и Софија.

Засега официјален Париз останува на ставот билатерално да се решава спорот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...