30.8 C
Skopje

Болсонаро одбил да ја осуди руската инвазија на Украина

Според неговите зборови, тој е против било какви санкции кои би имале негативни последици по Бразил и укажал на руското ѓубриво кое е од клучна важност за земјоделскиот сектор на таа држава.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро одбил да ја осуди воената операција на Русија во Украина, и за разлика од ставот на неговата администрација, најавил дека таа земја во ОН ќе биде неутрална.

Болсонаро на прес-конференцијата рекол дека Бразил ќе остане неутрален во спорот, нагласувајќи дека “Русија и Украина се практично братски држави”.

Нема да бираме страна

„Нема да бираме страна, ќе продолжиме да бидеме неутрални и ќе помогнеме кога тоа ќе биде возможни. Повеќето Украинци зборуваат руски јазик“, нагласил Болсонаро.

Според неговите зборови, тој е против било какви санкции кои би имале негативни последици по Бразил и укажал на руското ѓубриво кое е од клучна важност за земјоделскиот сектор на таа држава.

Болсонаро додал дека украинскиот народ својата надеж ја ставил во рацете на комичарот Володимир Зеленски.

Гласање во Советот за безбедност на ОН

Бразилскиот претседател неодамна ги игнорирал повиците на САД да не оди во посета на РУсија и предизвикал негодување од своите западни сојузници бидејќи рекол дека е солидарен со Москва.

Кон крајот на неделата, Бразил гласал за нацрт резолуција на СБ на ОН со која се осудува руската воена операција во Украина, и покрај негодувањето на Болсонаро. Русија ставила вето на оваа резолуција.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...