30.8 C
Skopje

Агрон Буџаку амбасадор во Канада, Агнеса Руси во Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи соопшти дека се испратени нови амбасадори во Бугарија, Канада и во Обединетите Нации. Нов македонски амбасадор во Канада е Агрон Буџаку, во Бугарија оди Агнеса Руси-Поповска, додека во ОН оди Љубомир Данаилов-Фрчкоски.

„По добиените агремани и потпишаниот указ од страна на претседателот Пендаровски, сакам да информирам дека се утврдени следните предлози за амбасадори: Агнеса Руси-Поповска за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија во Република Бугарија; Агрон Буџаку за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија во Канада; Љубомир Данаилов-Фрчкоски за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија во Организацијата на Обединетите нации“, кажа Османи.

Буџаку е поранешен македонски амбасадор во Франција, а беше и министер за транспорт и врски, како и директор на Центарот за управување со кризи. Руси-Поповска е дипломатка од кариера и нејзин последен ангажман беше како шефица на македонската мисија при ЕУ во Брисел.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...