1.8 C
Skopje

МАКЕДОНИЈА

СПОРТ

Јакобсен: Мојот најголем фокус ќе биде да имам свежи играчи за полуфиналето

Франција ќе игра за влез во полуфиналето во последниот меч со Данска. Работата ќе биде полесна за „експертите“ предводени од Гијом Жил, бидејќи се...

„На Ѓоковиќ ќе му биде тешко да ја продолжи кариерата ако не се вакцинира“

На Новак Ѓоковиќ ќе му биде тешко да ја продолжи професионалната кариера доколку не прими вакцина против коронавирусот, предупредува Тим Хенман. На најдобриот тенисер во...

Шкупи доби големо засилување: Имери по три ипол години се врати во Чаир

Екипата на Шкупи ангажираше ново засилување пред почетокот на пролетниот дел од сезоната во македонската Прва лига, каде што ќе се обиде да ја...

РЕГИОН

Приштина да ја преиспита одлуката за ограничен влез во Косово, бара СКСЗМ

Стопанската комора на северо - западна Македонија бара косовските власти да ја преиспитаат одлуката која е стапена во сила, според која за влез во...

СВЕТ

Медведев: Мора да се преговара за да се избегне војна

Процесот на преговори за безбедносните гаранции е единствениот начин за решавање на актуелната ситуација, а за да се избегне војна мора да преговарате, изјави...

Во Истанбул наврна толку многу снег што низ градот може да се помине само на скии

Во некои делови на Истанбул паднале повеќе од 80 сантиметри снег, поради што од синоќа спасувачките и градските служби се на улиците. На социјалните мрежи...
Marketing

АКТУЕЛНОСТИ

Шаќири: Универзитетот во Тетово успешно функционира, расте и се развива веќе 27 години

Државниот универзитет во Тетово одлично функционира и во услови на пандемија, односно добро ја прилагодил работата на овие вонредни околности и подеднакво се грижи...

Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

Цените на нафтата на светските берзи денеска пораснаа поради загриженоста за снабдувањето во услови на зголемени тензии во Источна Европа и Блискиот Исток. Меѓународните референтни...

Министерот за надворешни работи на Србија во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Србија, Никола Селаковиќ, денеска ќе престојува во Скопје, каде ќе се сретне со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски,...

Интервју со МФ Фатмир Бесими: Имаме план за економска и финансиска соработка со Бугарија

Министерот за финансии во ексклузивно интервју за Indeks.mk дава детали за економско-финансиската соработка со Република Бугарија како и за плановите како ќе се разменуваат...

Ако е ваква навистина без фотошоп, тогаш секоја чест: Папараците ја уловија Ким Кардашијан на снимање

Таа ја искористи природната убавина на овој остров за да сними реклама за нејзиниот бренд Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан (41) ужива на Бахамите со своето...

ТЕКНОЛОГИЈА

ИНТЕРВЈУ

Интервју со МФ Фатмир Бесими: Имаме план за економска и финансиска соработка со Бугарија

Министерот за финансии во ексклузивно интервју за Indeks.mk дава детали за економско-финансиската соработка со Република Бугарија како и за плановите како ќе се разменуваат...

СИТЕ ВЕСТИ

Министерот Чупи оствари средба со поранешниот министер Адеми: Дијаспората има клучна улога

Првата средба како Министер без ресор – задолжен за Дијаспора ја имав токму со поранешниот министер за дијаспора, сегашен Советник на Премиерот за Надворешни...

Бочварски: Со новите системи ќе ги зголемиме капацитетите за ефикасно управување на нашето небо

Денеска со менаџерскиот тим на Македонска навигација извршивме обиколка на контролата на летање и се уверив во стручноста и професионалноста на институцијата. Бев информиран за...

Пановски: Не само од трета доза, кај малолетните воопшто нема потреба од ковид-вакцина

Освен кај децата кои имаат здравствени проблеми и хронични заболувања, не сметам дека треба да се прими вакцината против Ковид-19 воопшто, а третата доза...

Медведев: Мора да се преговара за да се избегне војна

Процесот на преговори за безбедносните гаранции е единствениот начин за решавање на актуелната ситуација, а за да се избегне војна мора да преговарате, изјави...

Нема позитивен одговор на барањата на Русија на писмкото до НАТО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров потврди дека Москва добила писмен одговор од САД на барањата за проширување на НАТО. Американската страна го достави...

Грковска – Галовеј: Продолжува соработката во правец на унапредување на политиките за добро владеење

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска ја прими амбасадорката на Обединетото Кралство во нашата држава, Рејчел...

АКТУЕЛНОСТИ

Министерот Чупи оствари средба со поранешниот министер Адеми: Дијаспората има клучна улога

Првата средба како Министер без ресор – задолжен за Дијаспора ја имав токму со поранешниот министер за дијаспора, сегашен Советник на Премиерот за Надворешни...

Бочварски: Со новите системи ќе ги зголемиме капацитетите за ефикасно управување на нашето небо

Денеска со менаџерскиот тим на Македонска навигација извршивме обиколка на контролата на летање и се уверив во стручноста и професионалноста на институцијата. Бев информиран за...

Пановски: Не само од трета доза, кај малолетните воопшто нема потреба од ковид-вакцина

Освен кај децата кои имаат здравствени проблеми и хронични заболувања, не сметам дека треба да се прими вакцината против Ковид-19 воопшто, а третата доза...

Нема позитивен одговор на барањата на Русија на писмкото до НАТО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров потврди дека Москва добила писмен одговор од САД на барањата за проширување на НАТО. Американската страна го достави...

Грковска – Галовеј: Продолжува соработката во правец на унапредување на политиките за добро владеење

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска ја прими амбасадорката на Обединетото Кралство во нашата држава, Рејчел...